Dla większości z nas ogród ma być miejscem odpoczynku i relaksu w otoczeniu zieleni, niezbędne jest więc w nim zaplanowanie kącika wypoczynkowego (altanki lub namiotu, oczek wodnych, ławek, stołu, grilla, miejsca zabaw dla dzieci). Jeśli ogród ma być naprawdę ładny, materiały, z których zostaną wykonane te elementy powinny być dopasowane pod względem koloru i rodzaju do ogrodzenia i wykończenia ścian domu.
Do elementów małej architektury trzeba też zaliczyć śmietnik – często traktowany po macoszemu, a przecież także wpływający na estetykę otoczenia. Kubły czy kontenery raczej do najpiękniejszych nie należą, trzeba je więc osłonić płotem albo roślinami, pamiętając przy tym o tym, aby zapewnić do nich swobodny dostęp zarówno sobie, jak i śmieciarce. Jeżeli mamy psa, który ma mieszkać na dworze, pamiętajmy o zbudowaniu dla niego kojca – odpowiednio dużego, ogrodzonego, zadaszonego i położonego w niezbyt nasłonecznionym miejscu.
Urządzenie ogrodu można powierzyć profesjonalnej firmie, ale – ponieważ jest to usługa dość kosztowna – większość z nas sama zakasuje rękawy i wykonuje przynajmniej niektóre prace własnoręcznie. Korzyści płynące z takiego rozwiązania są co najmniej dwie: satysfakcja, którą czujemy patrząc na już urządzony ogród i spora ilość gotówki, którą zaoszczędziliśmy na wynajęciu fachowców.
Aby jednak rzeczywiście zaoszczędzić musimy wystrzegać się najczęstszych błędów popełnianych przy urządzaniu ogrodu: pośpiechu, przypadkowości i nadmiernych oszczędności. Czasem lepiej wydać więcej pieniędzy na materiały w dobrym gatunku i rośliny ze pochodzące z dobrych, sprawdzonych szkółek, niż wymieniać co sezon rozpadające się meble ogrodowe i kupować kolejne drzewka w miejsce tych, które się nie przyjęły, bo były np. źle przechowywane w sklepie.
Jeżeli budowa domu doprowadziła nas niemal do ruiny finansowej i nie mamy wystarczającej ilości pieniędzy na urządzenie ogrodu, o jakim marzymy, lepiej potraktować go jako inwestycję długoterminową i rozłożyć prace nad nim na kilka lat – efekt na pewno będzie wart oczekiwania.
Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »