Najlepszą porą do podlewania ogrodu czy działki jest późne popołudnie – jeśli podlejemy rośliny zbyt wcześnie, woda po pierwsze szybko odparuje, a po drugie jej krople pozostające na liściach w pełnym słońcu poparzą roślinę. Późniejsze podlewanie z kolei nie pozwala roślinom obeschnąć przed nocą (jest to szczególnie ważne wiosną i jesienią, kiedy występują duże różnice temperatur między dniem a nocą).
4. Intensywność podlewania.
Podstawowa zasada dotycząca podlewania brzmi: lepiej raz a dobrze, niż często, ale skąpo. Gleba po podlaniu musi być nasączona wodą na głębokość około 10 – 15 cm; jeśli będziemy rośliny podlewać mniej obficie, woda nie dotrze do głębiej położonych korzeni, a na zraszanej tylko z wierzchu ziemi szybko utworzy się twarda „skorupa” utrudniająca roślinom rozwój.
Najlepsze efekty osiągniemy podlewając ogród niezbyt intensywnym, równomiernym strumieniem lub nawet tzw. „mgiełką” wody. Wymaga to sporo czasu, dlatego też coraz większą popularnością cieszą się różnego rodzaju zraszacze i automatyczne systemy nawadniające.