Dla posiadaczy drzew owocowych wczesna wiosna to bardzo pracowity okres, bo trzeba je przycinać co roku. Podobnie jak w przypadku krzewów wycinamy wszystkie pędy i gałęzie, które są chore, uszkodzone oraz te, które rosną do środka korony, krzyżują się z innymi lub rosną pionowo do góry (tzw. wilki). Grube gałęzie i konary należy przycinać stopniowo, aby łamiąc się lub spadając nie uszkodziły kory i pnia drzewa.
Cięcie roślin jest zabiegiem bardzo pożytecznym, jednak w przypadku niektórych roślin niewskazanym. Nie prześwietlamy drzew ozdobnych (usuwamy im tylko chore lub uszkodzone pędy), iglastych, a także azalii, magnolii, różaneczników i złotokapów. Niektóre drzewa budzą się do życia bardzo wczesną wiosną, więc cięcie należy u nich przeprowadzać pod koniec lata. Dotyczy to zwłaszcza brzóz, kasztanowców, klonów i orzechów włoskich. Wiśnie i czereśnie są z kolei drzewami bardzo wrażliwymi na choroby, a ponieważ zimą znacznie łatwiej dochodzi do zakażenia również należy przycinać je latem.
Prześwietlanie roślin nie jest ani zabiegiem specjalnie trudnym, ani – dzięki nowoczesnym narzędziom dostępnym w naszych sklepach – nie wymaga używania dużej siły, mogą je więc wykonywać także panie. Często zdarza się, że początkujący ogrodnicy – amatorzy boją się przycinać drzewa i krzewy, aby im nie zaszkodzić. Fachowcy jednak są w tej materii zgodni: roślina o mniejszej ilości, ale za to zdrowych pędów rośnie i owocuje znacznie lepiej, niż ta, która jest zbyt gęsta lub chora. Prześwietlanie drzew i krzewów zapewnia im bowiem lepszy dostęp światła i wody, a to przecież głównie od tych czynników zależy dobra kondycja rośliny i jej piękny wygląd.