Trud i wysiłek włożony poprzedniego roku w utrzymanie soczysto zielonej murawy nie może pójść na marne. Uszkodzenia darni na skutek mrozów, uschnięte połacie trawy czy pleśń śniegowa to zmora każdego hobbysty pięknego ogrodu.
Wiosenną pielęgnację trawnika należy rozpocząć od jego wygrabienia i przeprowadzenia zabiegu wertykulacji - płytkiego pionowego nacinania darni, które ma na celu usunięcie resztek starej murawy, często zawierającej grzyby i bakterie chorobotwórcze. Wertykulację należy wykonać pod koniec marca, zanim rozpocznie się okres wegetacji. Niektóre trawniki, zwłaszcza nieskoszone jesienią, będą wymagać tego zabiegu. Konieczny też może okazać się dosiew lub uzupełnienie fragmentami murawy. W przypadku dosiewu, podłoże w miejscu ubytku darni należy spulchnić i wymieszać ją z nasionami trawy. Jeżeli nie ma możliwości wykorzystania trawy, która służyła założeniu murawy, warto poszukać wyselekcjonowanych nasion, których przeznaczaniem jest również regeneracja.
Kolejnym etapem wiosennych zabiegów pielęgnacyjnych trawnika jest jego odpowiednie nawożenie, które nie tylko przywróci życie murawie, ale i dostarczy nowego impulsu, dzięki któremu trawa będzie rosnąć lepiej. Nawożenie powinno być przeprowadzone trzy razy w roku z co najmniej dwumiesięcznymi przerwami, od marca do końca września.
Uwaga. Trawniki, których darń na skutek mrozów została poodrywana od podłoża, wymagają wałowania jeszcze zanim przeprowadzone zostanie wygrabienie i napowietrzenie. Wałowanie dociska darń do podłoża ułatwiając jej dostęp do wody, zapobiegając jednocześnie powstawaniu kolejnych pustych fragmentów trawnika.