Taras ogrodowy jest miejscem spotkań, zabawy i odpoczynku. Komponując się z otoczeniem znacząco wpływa na jego klimat. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się obecnie kostki brukowe oraz płyty tarasowe z betonu.
Przy tworzeniu wymarzonego tarasu mamy do wyboru ogromną ofertę kolorów, rodzajów powierzchni i kształtów kostek brukowych oraz płyt tarasowych z betonu. Produkty te są proste w układaniu. Można je łączyć w niepowtarzalne i różnorodne wzory, mieszać kształty a także komponować z kamieniem naturalnym. Cechują je prawie nieograniczone możliwości aranżacyjne i niezwykła wytrzymałość.
„Zalety te przesądzają o ich ogromnej popularności oraz coraz częstszym wykorzystywaniu do budowy tarasów jako alternatywy dla płytek ceramicznych” - mówi Jacek Ziółkowski, właściciel firmy Vega Brukarstwo, specjalizującej się projektowaniu i wykonywaniu nawierzchni brukowych oraz małej architektury. Na bardzo dużą popularność tarasów wykonanych z kostki brukowej oraz płyt wpływa także nowy trend aranżacyjny, przejawiający się w stosowaniu naturalnych materiałów.
„Produkty te doskonale komponują się z elementami drewnianymi, kamiennymi i wykonanymi z cegły” – dodaje Agnieszka Grabowska, architekt krajobrazu z firmy Semmelrock. Jaki rodzaj kostki brukowej oraz płyt betonowych warto zastosować przy domu i w ogrodzie, w zależności od stylu budynku?
Styl nowoczesny
Domy nowoczesne, o surowej, ascetycznej bryle, prostych kształtach, z elementami stali i szkła, utrzymane w chłodnych barwach wymagają połączenia z prostymi w formie tarasami. Dobrym wyborem jest zastosowanie na nich płukanej kostki brukowej, szczególnie z dodatkiem naturalnych kruszyw.
Dzięki zastosowanym materiałom charakteryzują się one trwałością i antypoślizgowością, a powstają w wyniku wymycia drobin betonu w procesie produkcji. Zabieg ten prowadzi do wyeksponowania szlachetnego kruszywa, które w świetle słonecznym skrzy się subtelnie, nadając kostce charakterystyczną fakturę i wygląd.
Oprócz kostek brukowych popularnością w aranżacji tarasów przy domach w stylu nowoczesnym cieszą się betonowe, płukane płyty tarasowe. Dzięki bogatej palecie kolorów, płukanych powierzchniach o różnorodnej fakturze, dużej wytrzymałości oraz klasycznym formatom 40 x 40 cm umożliwiają projektowanie eleganckich i trwałych powierzchni, które idealnie komponują się z każdym domem lub ogrodem w nowoczesnym stylu.
Domy rustykalne, staropolskie oraz w stylu śródziemnomorskim
W przypadku obiektów o charakterze rustykalnym lub w stylu śródziemnomorskim z elementami drewna, w delikatnych pastelach, świetnie wyglądają kostki o powierzchni obijanej. Uzyskuje się je poprzez specjalną obróbkę, nazywaną także „postarzaniem”. Dzięki temu procesowi kostki nabierają „antycznego” wyglądu, imitującego starą nawierzchnię kamienną o nieregularnych krawędziach.
Produkty tego rodzaju stosować można z powodzeniem, oprócz tarasów, również na ścieżkach ogrodowych. Ciekawym rozwiązaniem estetycznym w zakresie aranżacji tarasów przy domach zaprojektowanych w stylu rustykalnym lub śródziemnomorskim jest również wykorzystanie produktów imitujących naturalną strukturę oraz kształt kamienia. Powstała w ten sposób replika odzwierciedla najlepsze cechy naturalnego kamienia i - w przeciwieństwie do oryginału - jest tańsza i łatwiejsza do układania.
W Polsce ogromną popularnością cieszą się odrestaurowane dwory szlacheckie, bądź też domy budowane w stylu staropolskim. Taras ogrodowy zlokalizowany przy takim budynku powinien nawiązywać do jego klimatu. Doskonałą, spójną stylistycznie propozycją będzie kostka przypominająca wygląd dawnych nawierzchni.
A może w stylu swobodnym?
Planując budowę tarasu z kostki oraz płyt warto zwrócić uwagę na ofertę artykułów, które mogą być stosowane i łączone ze wszystkimi produktami, używanymi do tworzenia tarasów przy budynkach klasycznych oraz nowoczesnych. W sprzedaży dostępna jest bardzo popularna kostka brukowa imitująca powierzchnię z naturalnego kamienia granitowego. Produkt ten, dzięki małym rozmiarom kamieni oraz kilku różnym formatom pozwala na ułożenie krętych i wijących się ścieżek, łuków oraz zaokrągleń. Uzyskane wzory mogą być pełne fantazji i dają możliwość kreatywnego podejścia do projektowanych powierzchni. Dzięki bogatej kolorystyce oraz niewielkim rozmiarom pozwalają one na tworzenie bardzo zróżnicowanych wzorów, pasujących do różnych stylów budynków.
Taras kompleksowy
Analizując ofertę produktów przeznaczonych do wykorzystania przy kompozycji tarasów ogrodowych warto zwrócić uwagę na kompleksowość oferty oraz elementy dodatkowe. Niektórzy producenci oferują bardzo praktyczne dla projektantów, wykonawców a przede wszystkim dla klientów rozwiązania systemowe, pozwalające na całościową zabudowę tarasu oraz jego otoczenia.
W skład oferty wchodzą nawierzchnie, schodki, obrzeża oraz murki. Tarasy wykonane z kostki brukowej oraz z płyt doskonale wyglądają, gdy ich jednorodność zostaje przełamana dodatkiem innego materiału. Ciekawe efekty można osiągnąć, wypełniając przestrzeń pomiędzy płytami żwirem, drobnymi kamieniami, czy też elementami z naturalnego granitu.
Na co zwrócić uwagę, komponując taras?
Projektując i wykonując „taras marzeń” warto wyróżnić go od pozostałych nawierzchni w ogrodzie. Cel ten można osiągnąć np. poprzez zróżnicowanie poziomu terenu – lekkie podniesienie tarasu w stosunku do otoczenia. Interesujące efekty osiągniemy również poprzez zastosowanie odmiennych wzorów ułożenia kostek oraz płyt, a także poprzez zastosowanie zróżnicowanej kolorystyki nawierzchni. Stosując tego typu zabiegi warto pamiętać o umiarze. Zestawianie maksymalnie dwóch lub trzech materiałów oraz barw jest rozwiązaniem optymalnym.
Zabieg ten pozwala na wyraźne - zarówno optyczne, jak i praktyczne - oddzielenie miejsc przeznaczonych do odpoczynku od szlaków komunikacyjnych. Warto pamiętać o zasadzie, że im mniejsza powierzchnia, tym mniejsze powinny być jej elementy wzoru oraz same kostki. Intensywne barwy kostki oraz płyt (wyrazista żółć, czerwień, niebieski, pomarańczowy) nie komponują się dobrze z zielenią ogrodu. Nie pasują również do większości materiałów budowlanych, np. klinkieru oraz dachówek.