Wydawać by się mogło, że w ogrodzie przed zimą wystarczy zadbać jedynie o rośliny, aby były w stanie przetrwać mrozy. Tymczasem do najchłodniejszej pory roku trzeba przygotować także narzędzia i maszyny ogrodnicze. Należy zadbać o ich odpowiednie zakonserwowanie, aby nie sprawiły nam zawodu na wiosnę.
To, co jest wspólne dla wszystkim maszyn oraz urządzeń ogrodowych, jest fakt ich sezonowego użytkowania. Z reguły jest to krótka, ale intensywna eksploatacja, po której to przychodzi okres zimowy i maszyny odpoczywają. Ich stan techniczny, obok prawidłowej konstrukcji oraz jakości wykończenia jest podstawowym czynnikiem zapewniającym właściwą funkcjonalność. Z tego powodu tak ważna jest ich konserwacja po sezonie. Bardzo dużo działań profilaktyczno-naprawczych właściciele urządzeń mogą wykonać samodzielnie. -Maszyny Husqvarna są zaprojektowane w taki sposób, aby każdy użytkownik mógł w prosty sposób dostać się do wybranych mechanizmów urządzenia. Warto jednak pamiętać, że niektóre części nie są dostępne dla amatorów ze względu na bezpieczeństwo. W takich przypadkach zalecany jest bezpośredni kontakt z profesjonalnym serwisem, gdzie doświadczeni mechanicy posłużą pomocą i w fachowy sposób dokonają przeglądu i konserwacji urządzenia. Początek zimy jest optymalnym okresem do wykonania takich prac, gdyż w serwisach nie piętrzą się zlecenia, jak to bywa w okresie przedsezonowym – radzi Jerzy Banaszczyk, ekspert firmy Husqvarna.
Jeżeli zdecydujemy się na wykonanie samodzielnych prac serwisowo- konserwacyjnych, koniecznie pamiętać trzeba o zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa. Bezwzględnie wszystkie czynności należy wykonywać w rękawicach ochronnych. Przed rozpoczęciem konserwacji należy zabezpieczyć urządzenia przed niekontrolowanym uruchomieniem – w urządzeniach z silnikami spalinowymi trzeba rozłączyć przewód wysokiego napięcia od świecy, a w maszynach elektrycznych trzeba pamiętać o odłączeniu źródła zasilania.
Kolejną czynnością jest staranne oczyszczenie maszyny z zabrudzeń zewnętrznych, ale także z tych znajdujących się pod osłonami. Następnie należy pozbyć się zalegających resztek traw, ziemi i innych zabrudzeń. Można do tego celu użyć wody, jednak należy nie zapomnieć o tym, aby nie kierować strumienia wody bezpośrednio na przewody, systemy elektryczne oraz wlewy paliwa czy też oleju. Nie należy także używać wody pod ciśnieniem, by nie dostała się w miejsca, skąd nie będzie można jej usunąć.
Następny krok to przegląd techniczny, pozwalający na określenie stopnia zużycia poszczególnych podzespołów oraz zakresu koniecznych napraw i regulacji. Znalezione uszkodzenia należy natychmiast usunąć lub naprawić.
Pozostałe czynności, jakie musimy wykonać podczas konserwacji to: * kontrola wszystkich części pod kątem pęknięć, zarysowań oraz śladów zużycia; niektóre pęknięcia, mogą zagrażać bezpieczeństwu użytkownika, należy więc wymienić uszkodzone części, a w razie wątpliwości odwiedzić punkt serwisowy, * dokręcenie wszystkich śrub i nakrętek – ewentualnie zgubione śruby czy nakrętki należy uzupełnić, * sprawdzenie stanu przewodów elektrycznych i końcówek, * skontrolowanie filtru powietrza i świecy zapłonowej, * przemycie benzyną zbiornika paliwa i oleju, * naostrzenie części tnących w pilarkach, kosiarkach i podkaszarkach, * oczyszczenie gaźnika i tłumika, * zwrócenie uwagi na stan prowadnicy w pilarce - ulega ona wzmożonemu zużyciu z jednej strony, dlatego wskazane jest jej regularne obracanie o 1800, * nasmarowanie i naostrzenie łańcucha tnącego, aż do usunięcia wszystkich uszkodzeń zębów tnących.
Małe ogrodowe narzędzie, takie jak: grabie, motyki, pazurki, a także elementy tnące maszyn warto zanurzyć na kilka minut do wrzątku lub po prostu przetrzeć spirytusem. Spowoduje to zniszczenie groźnych bakterii, grzybów oraz nicieni.
Po zakończeniu konserwacji należy wylać resztki paliwa oraz wymienić olej w maszynie, a następnie wnieść ją do pomieszczenia zanim ostygnie jej silnik - zapobiegnie to skraplaniu się pary wodnej na częściach metalowych. Sprzęt ogrodniczy powinien być przechowywany w miejscu zabezpieczonym przed wilgocią.
Pozostałe czynności serwisowe i poważne naprawy należy dokonać wyłącznie w sprawdzonym, autoryzowanym serwisie. Zawsze powinno się używać oryginalnych części, dzięki czemu praca będzie bezpieczniejsza i bardziej wydajna.