Drzewa i krzewy - nie tylko te sadzone dla owoców, wymagają prześwietlenia w takim samym stopniu, jak te rodzące owoce. W pierwszych latach po posadzeniu potrzebne są zazwyczaj tylko niewielkie ingerencje. Jeśli zdarzyło nam się zapomnieć o tym obowiązku, możemy dokonać cięcia odmładzającego w zimie. Okres ten jest dobry dla roślin ponieważ soki nie płyną jeszcze w górę łodyg. Dodatkowo zimą rany po cięciu szybciej się goją.
Na początek - krzewyWarto zadbać o żywopłoty, aby skutecznie chroniły nas przed spojrzeniami ciekawskich sąsiadów. Nawet dzikie krzewy wymagają do czasu do czasu cięcia prześwietlającego. W tym celu wystarczy uciąć kilka starych pędów i w ten sposób zapewnić dostęp do światła młodszym gałęziom.
Trudniejsze wyzwaniaPo rozgrzewce warto kontynuować jesienne prace w ogrodzie. Drzewa owocowe i ozdobne należy przyciąć zaraz po posadzeniu. Zagwarantuje to odpowiedni kształt. Już teraz należy wybrać boczne pędy, które później będą tworzyły szkielet korony drzewa. Pędy konkurencyjne koniecznie trzeba usunąć. Zalicza się do nich takie pędy, które rosną do wewnątrz i wyraźnie utrudniają rozwój kształtnej korony.
Warto pamiętać!Zbyt późno wykonane korekty mogą powodować rozległe rany lub nieładne korony. Zwłaszcza w przypadku drzew ważne jest, aby wyhodować pionowy przewodnik i uformować symetryczne gałęzie. Potem należy już tylko prześwietlać za gęste korony drzew i krzewy. Po przycięciu drzew i krzewów gromadzi się duża ilość gałęzi, które można z pożytkiem wykorzystać w ogrodzie. Te pocięte na drobne kawałki przydadzą się do wysypywania ścieżek. Należy jednak zadbać, o to aby używać tylko zdrowych gałęzi. Drzewa z widocznymi oznakami chorób grzybiczych nie wolno przerabiać na sieczkę, aby nie dopuścić do rozprzestrzenienie zarodników grzybów.