Łagodna zima i wczesna wiosna to czas, który powinniśmy poświęcić drzewom i krzewom rosnącym w naszych ogrodach. Właśnie w tym okresie należy przeprowadzić zabiegi mające na celu pobudzenie roślin do szybszego wzrostu czyli tzw. cięcie prześwietlające.
Drzewa i krzewy przycinamy tylko w te dni, kiedy nie ma mrozu, jest sucho i świeci słońce. Jeśli zima jest sroga i trzyma tęgi mróz, trzeba się wstrzymać z przycinaniem aż zrobi się nieco cieplej. Do cięcia używamy tylko ostrych narzędzi – zbyt tępe mogą pokaleczyć lub poszarpać tkanki drzewa czy krzewu, a to znacznie utrudnia proces gojenia. Młode pędy tniemy tuż nad pąkiem, a gałęzie w odległości około 20 cm za tzw. obrączką czyli zgrubieniem u nasady pnia. Miejsca cięcia należy posmarować preparatami chroniącymi rośliny przed chorobami.
Wiosennemu cięciu należy poddać krzewy kwitnące w drugiej połowie lata i jesienią czyli np. hortensje, róże czy tawuły oraz krzaki pigwowców, porzeczek i agrestu. Zabieg ten pobudzi rośliny do wzrostu, obfitszego kwitnienia i owocowania. Co kilka lat przeprowadzamy cięcie krzewów ozdobnych: jaśminowców, berberysów, leszczyn. Krzewy, których główną ozdobą są barwne pędy należy przycinać co roku, bo młode pędy mają najbardziej intensywne kolory. We wszystkich krzewach wycinamy pędy rosnące do środka rośliny, a także te, które są stare, chore i uszkodzone.