W każdym sklepie ogrodniczym i kwiaciarni półki uginają się od różnego rodzaju doniczek i pojemników przeznaczonych do domowej uprawy roślin ozdobnych. W zależności od wystroju wnętrza czy balkonu oraz od własnych upodobań możemy wybierać między plastikiem i wikliną, metalem i gliną, drewnem i betonem. Warto jednak poznać właściwości tych materiałów, aby dobrać odpowiednie pojemniki dla naszych roślin.
Materiały naturalne (glina, terakota, drewno) mają porowatą strukturę, co powoduje szybsze przesychanie rosnących w nich roślin, bo woda paruje z nich nie tylko przez powierzchnię gleby, ale także przez ścianki pojemnika. Zaletą takich doniczek jest na pewno ich bardzo naturalny wygląd oraz łatwy dostęp powietrza do wnętrza doniczki i korzeni roślin. Doniczki gliniane i terakotowe nie najlepiej znoszą niskie temperatury, więc na zimę powinny być chowane do cieplejszych pomieszczeń. Dość odporne na działanie niskich temperatur są pojemniki drewniane, jednak powinny one być zabezpieczone specjalnymi preparatami przeciwwilgociowymi – tylko takie będą nam służyć wiele lat i nie zmienią swego wyglądu.
Dobrą metodą zabezpieczania drewnianych i wiklinowych pojemników jest wykładanie ich wnętrza folią, jednak nie zawsze dobrze służy to roślinom (zwłaszcza przy wysokich temperaturach).
Najtrwalsze pojemniki na rośliny to z pewnością te wykonane z betonu: nie szkodzą im ani żadne temperatury, ani wilgoć – są praktycznie niezniszczalne. Ich wadą może być jedynie to, że raz ustawione, są właściwie „nie do ruszenia”, co może utrudniać zmianę aranżacji ogrodu czy balkonu.