kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Ostnice - trawy z podmuchem wiatru
2010/8/27 2:10:00

Ostnice - trawy ozdobne kojarzą się z otwartą przestrzenią, wiatrem, swobodą i lekkością. I dlatego grupa tych roślin z coraz większym impetem zdobywa serca miłośników ogrodów. Mają tę przewagę nad większością roślin ozdobnych, że stanowią element dekoracyjny ogrodu zarówno latem jak i zimą. Pasują do ogrodu zaaranżowanego niemalże w każdym stylu.

Jak je rozpoznać?

Ostnice należą do bardzo licznej rodziny traw (Gramineae), do której także należą wszystkie trawy trawnikowe czy zboża uprawne takie jak pszenica czy żyto. Ostnice to bardzo liczny rodzaj, zawierają około 300 gatunków traw tworzących kępy. W Polsce w naturalnym środowisku występują 4 gatunki ostnic. Wszystkie objęte są ścisłą ochroną. W ogrodach można wysadzać jedynie okazy zakupione w firmach ogrodniczych. Są roślinami wieloletnimi i naturalnie występują na suchych obszarach stref umiarkowanych i subtropikalnych. Ostnice wytwarzają wąskie wiechy z dużymi, wąskimi kłosami, zakończonymi długimi, często pierzastymi ościami - stąd powstała nazwa. Delikatne, lekkie wręcz efemeryczne kwiatostany ostnic poruszane są nawet przez najmniejszy podmuch wiatru, szczególnie można to obserwować u ostnic cienkolistnych (Stipa tenuissima).

W którym miejscu w ogrodzie?

fot. Plant Publicity HollandMogą rosnąć przez wiele lat w tym samym miejscu, nie wymagając od właściciela ogrodu wiele ingerencji. Praktycznie ostnice pasują w każdym miejscu w ogrodzie z zastrzeżeniem, że rośliny nie są posadzone przed roślinami niższymi, zasłaniając je. Są mocnym akcentem każdej rabaty. Ostnice najpiękniej wyglądają w promieniach wschodzącego i zachodzącego słońca. Dobrze się prezentują w grupach, tworząc zakończenie, obwódkę trawnika. Dla wywołania kontrastu delikatne liście ostnic ciekawie prezentują się wśród roślin o dużych liściach takich jak: rudbekie, rozchodniki, jeżówki, bergenie, funkie. Także połączenie kilku różnych traw daje nowatorski efekt. Ostnice efektownie prezentują się w ceramicznych donicach, ustawione na tarasach, balkonach.

Co lubią najbardziej?

Ostnice jak większość traw kochają słońce, i tylko w słonecznym stanowisku pokażą się z najlepszej strony. W słońcu osiągają właściwy pokrój, pędy są sztywne i mocno wybarwione. Także te, rosnące w pełnym słońcu w lepszej kondycji przeżywają polskie zimy. Mają średnie wymagania w stosunku do gleby. Wymagają średnio żyznego podłoża. Nie znoszą miejsc w których chociaż przez krótki okres pojawia się woda zastoiskowa.


Jak je pielęgnować?

fot. Plant Publicity HollandKupione sadzonki ukorzenione w doniczkach można wysadzać do gruntu przez cały okres wegetacyjny. Dla traw bardziej niebezpieczne jest przenawożenie niż brak nawożenia. Przy nadmiarze azotu następuje wybujały wzrost roślin, pędy stają się zbyt wiotkie i wylegają czyli pokładają się na ziemi. Zasilanie nawozami należy ograniczyć do minimum. Czyli ostnice rosnące kilka sezonów w tym samym miejscu, wiosną należy zasilić niewielką ilością nawozu wieloskładnikowego. Ostnice wymagają umiarkowanego podlewania. Należy pamiętać o usuwaniu dojrzałych kwiatostanów, w przeciwnym razie nastąpi niekontrolowany rozsiew nasion i w przyszłym roku spontanicznie ostnice pojawią się w wielu miejscach w ogrodzie. Trawy rozmnażamy przez podział. Po 4-5 latach kępa ostnic się rozrośnie i należy ją podzielić na 2-3 mniejsze części. Należy to zrobić wiosną, a gdy nie zdążymy w drugiej połowie sierpnia.



()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: ogród, ostnice, trawy, trawy ozdobne


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »