Kiedy przycinać żywopłot?Przede wszystkim warto pamiętać o regularnym, corocznym przycinaniu żywopłotów. Najlepiej wykonywać tę czynność dwa razy do roku. Pierwszy raz wczesną wiosną lub pod koniec zimy, kiedy tylko zniknie ryzyko związane z występowaniem przymrozków. Następne w zależności od rodzaju roślin, w kwietniu, lub w czerwcu. Termin drugiego cięcia wiąże się ściśle z rozwojem roślin. Niektóre gatunki jak np. grab wiosną wydzielają bardzo dużą ilość soków, w tym wypadku drugie cięcie należy przeprowadzić w czerwcu, aby nie spowodować osłabienia roślin. Inne żywopłoty przycinamy wiosną, ponieważ wtedy możemy liczyć na szybkie zabliźnienie się ran powstałych po przecięciu.
W jaki sposób formować dogodny kształt?W zależności od gatunku roślin żywopłotowych oraz oczekiwań ogrodników technika cięcia będzie się trochę różniła. Efekty naszej pracy na pewno będą widoczne, jednak wymaga to czasu i zaangażowania. Niezależnie od rodzaju roślin najlepszym sposobem formowania żywopłotu jest nadanie mu kształtu trapezu. Dzięki temu zapewnimy dostęp do światła także niskim warstwom rośliny co spowoduje bujny i szybki wzrost żywopłotu. Podczas pierwszego cięcia młode, niedawno posadzone krzewy strzyżemy zawsze na wysokość około 20-30 cm. Podczas kolejnych cięć powinniśmy zostawić około 20 cm ubiegłorocznego przyrostu.
Jakich narzędzi użyć? Wybór odpowiednich narzędzi ma znaczący wpływ na precyzję i szybkość przycinania żywopłotów. - Narzędzia do pielęgnacji żywopłotu powinny być przede wszystkim odpowiednio ostre i czyste. Dzięki temu unikniemy szarpanych ran, które mogą być przyczyną chorób grzybowych atakujących rośliny żywopłotowe. Aby nasz sprzęt był zawsze sprawny, co roku powinniśmy przeprowadzać posezonową konserwację, która polega na dokładnym oczyszczeniu i naostrzeniu narzędzi ogrodowych. Osobom, którym zależy na jakości i wydajności pracy proponuję spalinowe nożyce do żywopłotu firmy Husqvarna. Silnik i rozrusznik został skonstruowany w taki sposób, aby maszynę można było uruchomić łatwo i szybko. W wybranych modelach zostały zastosowane także amortyzatory LowVib, które skutecznie pochłaniają drgania maszyny, dzięki czemu praca urządzeniem jest bardziej komfortowa i wydajna - powiedział Jerzy Banaszczyk, ekspert firmy Husqvarna.