kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Formowanie drzewek i krzewów - praktyczne informacje
2010/10/3 0:00:00

Rośliny ozdobne, aby były piękne i zdrowe, należy pielęgnować przez cały rok. Podcinanie suchych, bądź chorych gałązek to zabieg podstawowy, dzięki któremu roślina prawidłowo się rozwija. Za to uzyskanie kształtnego żywopłotu, symetrycznego drzewka, czy innych, ciekawych form jest możliwe tylko dzięki precyzyjnemu przycięciu. Zabieg ten wymaga zarówno wiedzy o pielęgnowanych roślinach, zmysłu estetycznego, jak też odpowiednich narzędzi.

Dlaczego trzeba przycinać rośliny?


Przycinamy rośliny po to, by je pielęgnować. Zabieg ten chroni przed rozprzestrzenianiem się chorób, czy usychaniem gałęzi. Celem podcinania jest też formowanie określonego kształtu. Bez względu jednak na powód, przycinanie drzewek i krzewów nie jest czynnością prostą. Wymaga znajomości biologii roślin, odpowiednich narzędzi oraz pomysłu na kształt. Efekt przemyślanego podcinania to ładny i zdrowy wygląd.


Zależnie od gatunku, rekomendowane jest podcinanie jesienią oraz wczesną wiosną. Pierwsze ma na celu przygotowanie roślin do zimy, drugie - stymulowanie wzrostu i nadawanie kształtu. Generalna zasada jest taka, by uniknąć przemrożenia rośliny po cięciu. Grozi to osłabieniem, a w najgorszych przypadkach nawet zniszczeniem drzewka, czy krzewu, dlatego warto śledzić prognozę pogody podczas planowania zabiegu przycinania.


Jesienią sadzimy nowe rośliny


fot. BoschZbliżająca się jesień to czas na wzbogacenie ogrodów, tarasów, czy balkonów o nowe drzewka i krzewy. Jest to także najlepsza pora na przygotowanie żywopłotów. Przed posadzeniem, trzeba zaplanować rozmieszczenie roślin, a później w razie potrzeby przyciąć słabe, czy uschnięte gałęzie. W przypadku większości roślin liściastych formowanie można rozpocząć od razu po posadzeniu, iglaki kształtuje się dopiero wtedy, gdy podrosną. Nie można jednak lekceważyć podstawowej pielęgnacji, jaką jest ucinanie uschniętych, czy chorych gałęzi, podpieranie itp. Taka opieka jest niezależna od pory roku czy wieku roślin.


Drzewa i krzewy iglaste zdobią cały rok


Wszelkiego rodzaju iglaki, wbrew opinii, że są to rośliny mało pracochłonne, wymagają sporo naszej uwagi. W wielu ogrodach można spotkać ciekawe formy, które uzyskuje się przez regularne i przemyślane podcinanie. Dobrze toleruje zabieg formowania bardzo popularny i dostępny w wielu odmianach żywotnik zachodni (tuja) oraz na przykład: jałowiec chiński, czy świerk serbski. Wiecznie zielone rosną jednak długo i dlatego na efekt czeka się często kilka lat.


Trzeba pamiętać, że rośliny iglaste przycina się z reguły dopiero po pierwszych 2 - 3 latach od posadzenia. Stale należy wykonywać zabiegi pielęgnacyjne, takie jak obcinanie suchych, bądź chorych gałęzi. Ciekawie podcięte iglaki wyglądają bardzo atrakcyjnie, gdy nadejdzie zima. Wtedy też wymagają opieki, trzeba się przyjrzeć, czy jakieś gałązki nie odchyliły się, bądź nie odłamały pod ciężarem śniegu, warto jego nadmiar z roślin po prostu otrzepać.


Formowanie roślin liściastych


fot. BoschDrzewka i krzewy liściaste rosną szybciej od iglaków, dzięki czemu mamy większy wpływ na ostateczny wygląd roślin. Podcinanie dobrze tolerują na przykład: bukszpan wiecznie zielony, irga błyszcząca, głóg jednoszyjkowy, grab pospolity, klon polny, ligustr pospolity oraz pęcherznica kalinolistna. W pierwszych 2 - 3 latach rośliny przycina się kilkakrotnie w ciągu roku po to, aby utrzymać wybrany kształt. W późniejszych latach wystarczy lekkie podcięcie korygujące. Liściaste są bardzo podatne na formowanie, możliwe jest uzyskanie ciekawego wyglądu: idealnej kuli, walca, stożka, bądź fantazyjnych kształtów, rodem z ogrodów francuskich.


Warto pamiętać, że ostatnie przycinanie drzewek i krzewów liściastych wykonuje się wczesną jesienią tak, aby miejsce cięcia zdążyło zdrewnieć przed mrozami. Wtedy też należy przygotować rośliny do zimy, poprzez usunięcie zeschniętych owoców, czy zaatakowanych chorobą gałęzi.


Korzyści z przycinania winorośli


Umiejętne podcinanie winorośli daje wspaniały efekt, w postaci zarówno ładnej formy, jak też lepszego wzrostu. Zabieg ten ma szczególne znaczenie, ponieważ znacząco wpływa na obfitość i jakość przyszłych plonów. Bardzo ważne jest przycięcie w odpowiednim momencie i miejscu pędów jedno- i dwurocznych. Najlepszy termin jest wtedy, gdy wszystkie owoce są zebrane oraz liście już opadły z gałęzi. Dzięki temu zabiegowi, amatorzy winogron mogą cieszyć się w kolejnym sezonie lepszym smakiem i większym zbiorem.


Ważny jest wybór odpowiedniego narzędzia, którym wykonuje się całą „operację". Na rynku można znaleźć wiele urządzeń, od ręcznych sekatorów i nożyc, po wygodniejsze i bardziej precyzyjne nożyce elektryczne, aż do pił i pilarek, które stosuje się w przypadku pielęgnacji dużych gałęzi.

Aby osiągnąć estetyczny i ciekawy wygląd ogrodu, tarasu, czy balkonu, trzeba przede wszystkim przyjrzeć się roślinom i ustalić optymalny termin podcinania poszczególnych gatunków. Warto się przygotować poprzez zdobycie wiedzy na temat rodzajów cięć oraz zaopatrzenie się w najlepsze narzędzie. Dzięki temu rośliny będą długo cieszyły swoim zdrowiem i pięknym wyglądem.






()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: drzewa, formowanie drzew, krzewy, przycinanie drzewek, przycinanie krzewów, żywopłot


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»