kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Cztery pory roku w ogrodzie
2014/2/6 23:00:00

Wydawać by się mogło, że zima jest porą roku, która eliminuje wszelkie prace w naszych ogrodach. Tymczasem nawet teraz można wykonywać drobne czynności, co zapewne nie jest obce pasjonatom. Trzeba jednak przyznać, że kluczem do pięknego ogrodu jest odpowiednie planowanie i wykonywanie prac w nim, pamiętając o zmienności natury – cyklu pór roku.

Zima

fot. GARDENAJest to prawdopodobnie najmniej lubiana pora roku, zarówno dla ogrodników jak i ich roślin. Drzewa i krzewy znajdują się w stanie zimowego spoczynku, a byliny muszą przetrwać zimę w glebie. Należy pamiętać o tych najbardziej wrażliwych – jeszcze przed opadami śniegu powinniśmy osłonić je przed mrozem. Później warto regularnie sprawdzać stan otulin i strząsać z gałęzi zalegający śnieg.

Nie bójmy się też wykonywać drobnych prac w ogrodzie. Pogodniejsze dni można wykorzystać na przycinanie drzew i krzewów, wpłynie to na nie odmładzająco i nie odniosą żadnych ran. Jeżeli planujemy powiększenie rabat, ogródka warzywnego lub żywopłotu, warto o tym pomyśleć już teraz.

Już w lutym pomyślmy o wysianiu pierwszych sałat, rzodkiewek czy szpinaku w szklarniach. Wkrótce też zużyjemy dojrzały już kompost, który przyda się potem jako nawóz.

Nie zapominajmy o roślinach pokojowych, które gdy za oknem sypie śnieg, tworzą w naszym domu przytulny klimat. Wymagają teraz bardziej obfitego nawadniania, a późną zimą przesadzenia ze zbyt ciasnych doniczek.

Strony: [1] [2] [3] [4] następna »

()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: ogród, rośliny, sprzęt ogrodniczy, zima


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»