Świetnie nadaje się do małych przydomowych ogródków, gdyż jest najwolniej rosnącym iglakiem. Cis potrzebuje około 20 lat, aby osiągnąć 2 m wysokości. Cis charakteryzuje się dużymi walorami dekoracyjnymi przez cały rok. Ma jedyne w swoim rodzaju igły: miękkie, delikatne w dotyku, błyszczące, ciemnozielone. Zimą przyciągają wzrok jaskrawoczerwone owoce, które także przywabiają ptaki. Co jest ważne dla właścicieli ogródków, cisy nie mają wysokich wymagań co do stanowiska, mogą rosnąć zarówno w słońcu jak i w cieniu.
Roślina ta bardzo dobrze adoptuje się w zanieczyszczonym, miejskim środowisku, a dzięki zwartemu systemowi korzeniowemu, można przesadzać nawet okazałe rośliny. Uprawa cisów z pewnością nie przysporzy problemów nawet początkującemu ogrodnikowi.
Ciekawe odmiany godne polecenia‘Amersfoort' -krzew o wzniesionym pokroju, szeroki, bardzo krótkie igły
‘Summergold' - rozłożysty, należący do grupy okrywowych
‘David' - cis szeroko kolumnowy do owalnych
‘Dovastoniana' - forma drzewiasta, wcześnie wytwarza jeden pień z bocznymi gałęziami
‘Aurescens' - cis karłowy, igły ma mocno żółte
‘Nana' - cis okrywowy o gałęziach rozpostartych
‘Rustique' - cis drzewiasty, wzrost dosyć silny, pokrój rozłożysty
Czy wiesz, że- Cisy są roślinami długowiecznymi. Cis henrykowski rosnący na Dolnym Śląsku jest najstarszym cisem w Polsce. Jego wiek ocenia się na 1266 lat.
- Cis pospolity objęty jest ścisłą ochroną gatunkową. Chroniony jest od 1423 roku i jest gatunkiem najwcześniej objętym ochroną.
- Cis jest rośliną dwupienną, czyli kwiaty męskie i żeńskie rosną na oddzielnych roślinach. Aby jesienią krzew żeński pokrył się dekoracyjnymi czerwonymi owocami, w pobliżu powinien rosnąć osobnik męski.
- Dawniej był ceniony jako źródło trwałego i twardego drewna. Wykorzystywany w meblarstwie, a także do wyrobu broni. Ze względu na dużą giętkość w średniowieczu z drewna cisu wykonywane były łuki. Najstarszym przedmiotem z drewna jest cisowa włócznia, licząca ok. 45 tys. lat
- W medycynie ludowej odwar z igieł był stosowany przy zbyt niskim ciśnieniu krwi. Obecnie Z cisów izolowane są substancje, z których produkuje się preparaty przeciwnowotworowe.